Súkromné stránky Daniela Vargu

Zdravie

Sója a plodnosť

17.04.2007

Kým Holanďania uvažujú o spermio reality šou, v ktorej by účinkovali darcovia spermií a potenciálna matka si spomedzi nich vybrala podľa nej najvhodnejšieho otca budúceho dieťaťa, mnohí muži po neúspešných snahách o tehotenstvo svojej reálnej partnerky zisťujú, že sú neplodní.

    Plodnosť negatívne ovplyvňujú nielen rôzne civilizačné faktory, ale mužov zvyknutých pracovať s laptopom na spojených stehnách ohrozuje aj ich čoraz rozšírenejšie používanie. Vedci zo Štátnej univerzity v New Yorku na čele s Dr. Sheynkinom zistili, že teplota aktívneho laptopu sa zvyšuje až na 70 °C, čím nebezpečne vzrastá aj teplota semenníkov. Ľavú stranu mieška zohrieva o 2,6 stupňa a pravú o 2,8 stupňa, čo má degeneratívny vplyv na tvorbu spermií a na plodnosť. Podobný efekt na spermie má vraj aj nosenie mobilného telefónu v blízkosti pohlavných orgánov.

    Vedecké štúdie skúmajúce príčiny zníženej kvality spermií hovoria aj o dioxínoch, stále prítomných v prírode, ktoré sa kedysi používali v priemysle napríklad na výrobu chladív, mazacích olejov a lodných lakov. Ich používanie síce bolo už dávno zakázané, no vzorky pôdy a tuku morských rýb z niektorých častí planéty ich ešte stále obsahujú. Dioxíny dokážu oslabiť kvalitu spermií natoľko, že nie sú schopné preniknúť cez membránu vajíčka.

    Nežite príliš zdravo

    Aj fajčenie marihuany má negatívny dosah na plodnosť. Štúdia vedcov z Veľkej Británie, kde fajčí marišku vyše tri milióny ľudí, potvrdzuje, že v ejakuláte jej fajčiarov sa nachádza menšie množstvo spermií, než je bežné. Vláda ju pritom minulý rok v januári zaradila do kategórie triedy C medzi upokojujúce prostriedky, čím akoby dala jej požívateľom požehnanie.

    Paradoxne aj tí, ktorí sa snažia žiť zdravo, by to nemali preháňať. Na mužské spermie majú ničivý účinok aj sójové výrobky. Môže za to genistein, chemikália obsiahnutá v sóji, ktorá ich ničí skôr než stihnú doplávať k vajíčku.

    Ženy, ktoré pred sexom vypijú sójové mlieko, tak dostanú do svojho organizmu pre spermie zhubnú dávku genisteinu. Ich vrahom však môžu byť aj módne priliehavé slipy a tangá často prekryté ešte aj obtiahnutými nohavicami. Na pokles ich počtu a ich kvalitu pôsobí nepriamo aj prehnané opaľovanie. Zachrániť ich môže vraj len studená sprcha.

    Mužská plodnosť sa ochromuje hlavne vo vyspelých krajinách, ako sú USA, Nemecko, Holandsko, Dánsko a ďalšie. Lepšie sú na tom krajiny v oblasti Balkánu a južnej časti Európy, okolo Talianska, kde ľudia preferujú pokojnejší životný štýl. Situácia sa stále zhoršuje aj na Slovensku. Tu má na neplodnosti až u 70 % párov podiel práve mužský faktor.

 
             

Kútik zdravia

Evolúcia a veda

Úvahy o Bohu

O veľkom podvode

 

Optimalizované na IE 1024 px

Stránku pripravil:
Varga