Súkromné stránky Daniela Vargu

Včely

Keď nieto medu, vymrieme aj my

17.04.2007

    V Amerike v priebehu pol druha roka vyhynulo 70 % včelstiev. Vedci predpokladajú, že v pozadí tohto javu sú vlny vysielacích veží mobilných telefónov. Dôkazy nie sú, ale keď tento proces takto bude pokračovať, za krátku dobu nebude mať kto opeliť tri štvrtiny rastlinstva našej Zeme, a v tom prípade máme veľkú šancu umrieť hladom.

    Jav, ktorý spôsobuje usmrtenie včelí, nazvali CCD (Colony Collapse Disorder) , čo vedci zaregistrovali už aj dávnejšie, ale v oveľa menšej miere. CCD napáda orientačnú schopnosť včiel: hmyz jednoducho netrafí domov k úlu, a letí bezradne až do úplného vyčerpania, hľadajúc cestu. Obyvatelia úlu, teda kráľovna a trúdy medzitým bez medu zahynú, a v priebehu krátkej doby vyhynie celá kolónia.

Je toho príčinou mobil?

Čo sa týka príčin, veda je bezradná: uvažovali už o baktériách, o práškoch na ničenie hmyzu, o geneticky upravených rastlinách, o globálnom oteplení; ale teraz za rozrastanie tohto moru nemecký výskumníci z Univerzity Landau obviňujú vysielané vlny prekrývacích veží mobilných sietí. Podľa ich teórie vlny vysielané týmito vežami narúšajú vzájomnú komunikáciu medzi včelami, preto strácajú cieľ a lietajú bezcieľne. Jeden americký výskum, financovaný mobilnými spoločnostiami, popiera, žeby vysielacie veže mohli mať takýto vplyv, nezvratný dôkaz zatiaľ neexistuje, a včelstiev len ubúda a ubúda. Straty v niektorých včelstvách východného pobrežia (tu je najhoršia situácia) dosahujú aj 90%.

Ostávajú nám štyri roky

Do jesene minulého roka CCD spozorovali len v zámorí, ale v posledných mesiacoch sa objavil aj v Nemecku, v Poľsku, ale aj v ďalších krajinách južnej Európy. Výskumníci nás upozorňujú, že následky tohto javu sa prejavili zatiaľ len v drastickom zvýšení cien medu, ale skutočne vážne dôsledky nastanú len vtedy, keď dôsledkom nedostatku včiel ostanú úžitkové rastliny neopelené, a svoje výskumy, vhodné do katastrofického filmu, uzatvárajú Einsteinovou vetou, podľa ktorej keď vyhynú včely, ľudskému pokoleniu na tejto planéte ostávajú ešte štyri roky života.

Link

 
             

Kútik zdravia

Evolúcia a veda

Úvahy o Bohu

 

Optimalizované na IE 1024 px

Stránku pripravil:
Varga