Súkromné stránky Daniela Vargu

Zdravie

Sodium Lauryl Sulfate and Sodium Laureth Sulfate (SLS)

17.04.2007

Táto chemikália je bežne používaná v čistiacich prostriedkoch v kozmetike, v šampónoch na vlasy, v sprchovacích géloch, mydlách, v penách do kúpeľov alebo v zubných pastách. Je to najnebezpečnejšia zložka používaná v produktoch na kožné krémy a prostriedky na vlasy. V priemysle sa táto chemikália (SLS) používa na čistenie podlahoviny, na umývanie motorov, a v saponátoch v auto umyvárňach. Je to veľmi korozívny prostriedok ktorý spôsobuje odmasťovanie povrchov.

   SLS je používaný široko vo svete aj pri klinických testoch ako prostriedok ktorým sa laboratórne infikuje koža aby sa mohli testovať liečiace prostriedky a ich efektívnosť na vyliečenie takto infikovanej kože. Podľa štúdií na lekárskej univerzite v štáte Georgia sa zistilo, že SLS preniká ľahko do očí, mozgu, srdca, pečene atď., a ukázalo sa, že táto zložka sa dlhodobo môže ukladať v tkanive. Štúdium tiež potvrdilo, že SLS preniká do očí deťom a narušuje ich prirodzený vývin a u dospelých môže spôsobiť katarakt a vypadávanie vlasov. Pena do kúpeľa odmasťuje pokožku a môže spôsobiť vyrážky alebo infekciu pretože zabraňuje prirodzenej regulácii vlhkosti pokožky.

   Ďalší vážny problém je spojenie SLS s dusičnanmi. SLS reaguje s mnohými typmi zložiek používaných v produktoch na kožné krémy a formuje dusičnany. Dusičnany sú potenciálne rakovinotvorné chemikálie. Veľké množstvo známych karcinogénov je absorbovaných do tela pretože majú až alarmujúcu schopnosť prenikať cez pokožku. Ďalším variantom SLS je (Sodium Lauryl Ether Sulfate – SLES). Má podobné charakteristické vlastnosti ako SLS a je viac penotvorný.
Zdroj            Preklad: P. Dobrota
Niekoľko výrobkov, obsahujúcich túto látku

 
             

Kútik zdravia

Evolúcia a veda

Úvahy o Bohu

O veľkom podvode

 

Optimalizované na IE 1024 px

Stránku pripravil: